Dainų diena 2018
Vilniaus knygų mugė 2017, Litexpo

Vasario 26 d., sekmadienį Vilniaus knygų mugėje pristatytas tradicinių šokių rinkinys „Kadriliniai šokiai“. Sudarytoja Audronė Vakarinienė.

Renginyje dalyvavo Vilniaus miesto folkloro ansambliai: „Jorė“, „Nalšia“, „Poringė“ ir „Radasta“.

Naujausiame Lietuvos nacionalinio kultūros centro trijų vaizdo plokštelių (DVD) leidinyje „Kadriliniai šokiai“ nugulė bemaž šimtas kadrilių, jonkelių, galiopų, šeinų, anglėzų, šocų ir kitų vadinamųjų daugiafigūrių – judesius įženklinančių – šokių. Daugiau kaip prieš pusantro šimto metų atkeliavę į Lietuvą, parsinešę Europos mados ženklus, čia jie suklestėjo kitas šalis lenkiančia įvairove. Leidinyje – šiuolaikiniai ir archyviniai paskutinių XX a. dešimtmečių įrašai, kuriuose įamžinti natūralios tradicijos atstovai – kaimo žmonės. Tai svarbu, nes kadrilinių šokių savitumą sudaro ir patys gyvą raštą primenantys šokiai, ir jų atlikimas, išraiškinga kiekvieno šokančiojo kūno kalba. Pasak pačių pateikėjų, jei šokt – tai smagiai šokt, o ne taip, kaip pelų maišas!

   
   
   


Taip pat pristatyta etnologės Nijolės Marcinkevičienės knyga „Iš lauko – į namus. Laukiniai augalai tradicinėje mityboje ir buityje“.

Renginyje dalyvavo žurnalistė, kulinarinių knygų autorė Beata Nicholson, dailininkė Rasa Špokauskaitė, fotografė Laima Šveistytė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro Etninės kultūros skyriaus vedėja Vida Šatkauskienė ir knygos autorė.

Knygoje „Iš lauko – į namus“ etnologė N.Marcinkevičienė dalinasi surinktomis tradicinėmis žiniomis apie valgomuosius laukinius augalus, pateikia nemažai gardžių autentiškų receptų, savo šiuolaikiškumu neabejotinai nustebinsiančių kiekvieną.

Autorė taip pat apžvelgia XX a. pirmos pusės liaudiškus žmonių bei gyvulių gydymo žolėmis būdus, uogavimo gudrybes, pamini augalus, kurie  ir šiandien praverčia buityje: skalbimui, siūlų, kiaušinių dažymui, uodų baidymui...

Leidinyje gausu Laimos Šveistytės nuotraukų ir dailininkės Rasos Špokauskaitės piešinių.

 

LNKC kultūros informacijos poskyris