2020 m. tarptautiniame instrumentinio folkloro festivalyje „Griežynė“ gros:

„Paazerje“ - Baltarusija

baltarusija 2

 Garsus Baltarusijos folkloro kolektyvas „Paazerje“ veikia Pastovio Anatolijaus Tyzenhauzo menų mokykloje nuo 1991 m. Manoma, kad Pastovio miestas yra vienintelis Baltarusijoje, kuriame vis dar grojama senoviniais diatoniniais cimbolais. Jų subtilybių galima išmokti ir menų mokykloje arba prisidėjus prie ansamblio – didžiausią jo instrumentinės muzikos repertuaro dalį sudaro kūriniai diatoniniams cimbolams.Kolektyvas taip pat atlieka polkas, valsus, krakoviakus, aberokus, mazurkas, padespanus ir daugybę kitų melodijų.

Instrumentiniame trio groja Anatolij Sobol (armonika), Vanda Mackėvič (cimbolai) ir Liudmila Janukovič (smuikas). Muzikantai dažnai koncertuoja ne tik Baltarusijoje, bet yra aplankę ir Latviją, Estiją, Lenkiją, Vokietiją, Slovakiją, Ukrainą, Serbiją, Moldovą, Rusiją, kitas pasaulio šalis. Jie ne kartą tapo nacionalinių ir tarptautinių konkursų bei festivalių laureatais.

 

„Kolisnija“ - Baltarusija

baltarusija 1

 „Kolisnija“ yra Baltarusijos folkloro grupė, įkurta 2015 metais. Repertuare daugiausiai tradiciniai liaudies šokiai – senųjų kaimo muzikantų palikimas. Grupė nesistengia atsukti laiko atgal ir susikurti romantišką praeities įvaizdį, tačiau tiki, kad senoji muzikinė kultūra vis dar yra būtina ir reikalinga. Tiagi, kiek įmanoma, supažindina šios dieno žmone su tais elementais.

Andris Kapusts ir draugai - Latvija

latvija1

Šiemet, po kelerių metų pertraukos, į festivalį vėl atvyksta kadaise "Griežynės talismanu“ vadintas didis latvių folkloro meistras Andris Kapusts su paslaptingai pavadinta komanda „Andris Kapusts ir draugai“. Andris Kapusts daugiau nei 35 metus aktyviai užsiima tradicine kultūra ir yra kelių folkloro grupių įkūrėjas ir vadovas. Jis groja daugybe skirtingų latvių liaudies muzikos instrumentų - kokle, lumzdeliais, dūdmaišiu, armonikomis, akordeonu. Groti liaudiška maniera įgavo įgūdžių iš liaudies muzikantų. Be dainavimo ir muzikos, Andris organizuoja ir veda kasmetines šventes, folkloro festivalius, mokymo seminarus, paskaitas. Jis koncertavo folkloro festivaliuose Latvijoje, Lietuvoje, Estijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Danijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Rusijoje, Japonijoje, JAV ir kitur. Andris taip pat dalyvavo įvairių metų „Griežynės“ festivaliuose. Andris Kapusts šiemet „Griežynėje“ gros su dar trimis kitais Latvijos muzikantais ir atliks skirtingų laikotarpių ir stilistikos latvių liaudies muziką.

Juhan Uppin - Estija

estija 1


Juhan Uppin yra universalus estiškos armonikos ir kannel (estų kanklės) muzikantas, atliekantis tradicinę ir ja grįstą savo muziką. Jis pradėjo kannel studijas dasr 1992 metais, o armonika 1999 metais. Šio instrumento meistru tapo 2015 metais, įvaldęs vieno žymiausių estų tradicinio armonikieriaus Karl Kikas grojimo manierą. Dabar Juhan studijuoja doktorantūroje, gilinasi į stilisinius tradicinės muzikos pakitimus XX amžiuje. Juhan išleido penkis solo albumus, yra dviejų kolektyvų narys. Jis moko tradicinės akordeono muzikos skirtingose institucijose.
 

Tuule Kann - Estija

estija 3


Tuule Kann – kanelininkė, kurį laiką studijavusi Lietuvoje. Baigusi koncertines kankles, ji pamažu perėjo prie tradicinių kaimo kanklių (kanelių), pati mokėsi iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos kaimų kanklininkų įrašų. Savo pasirodymuose atlikėja naudoja įvairių grojimo stilių kaneles.

Alice Burn Robinson - Anglija

anglija 1

Alisa Robinson kilusi iš Šiaurės Anglijos, 20 metų groja „Northumbrian Smallpipes“ dūdmaišiu. Aštuonerius metus ji lankė muzikos mokyklą Škotijoje ir per tą laiką priklausė Kathryn Tickell jaunimo grupei „Folkestra“ bei mokėsi groti dūdmaišiu pas Dr.Anthony Robbo. 2009 m. Ji buvo „BBC Radio2“ jaunųjų metų liaudies muzikantų konkurso finalininkė. Nuo tada jos grojimas buvo transliuojamas per radiją ir koncertavo kaip solistė kartu su Karališkuoju Šiaurės Sinfonijos kvartetu ir Škotijos jaunimo orkestru. Ji įrašė keletą albumų su „Windy Gyle Band“, kuri demonstravo folkloro festivaliuose. Taip pat studijavo muzikos akademijoje, ji turi I klasės laipsnį Jorko universitete ir magistrą Durhamo universitete, kur šiuo metu studijuoja doktorantūroje. Praėjusiais metais Alisa grojo su „St-Martin-in-the-Fields“ choru.
Muzikei atvykti į festivalį padės "Rolma".

video 2

Elio Eco, Rosalba Baldinelli - Italija

italija 3italija 2


Elio Eco ir Rosalba Baldinelli yra partneriais ne tik muzikoje, bet ir gyvenime. Abu kilę iš Neapolio, dabar jau 20 metų gyvena Pizoje.

Elio Eco dalyvavo folkloro ansamblyje „Sciuontira“, o kitas „Tupeapo“. Elio atlieka neapoliečių folklorą balsu ir Neapolio būgneliu „Tammora“. Juo jis groja tradicinius šokius – Tarantelą, Villanellą ir Tammurriatą.
Rosalba yra profesionali Neapolio liaudies šokių šokėja. Ji šoka ir Neapolio teatre. Taigi Griežynė pirmą kartą pristato folkloro šokį.

Mario Di Pasquale - Italija

italija 1


Mario Di Pasquale jau daug metų groja įvairių žanrų muziką. Pastaraisiais metais daugiausiai atlieka italų liaudies muziką. Groja klasikine gitara ir dainuoja. Taip pat kuria dainas. Dalyvavo ne viename folklorinės muzikos festivalyje tame tarpe ir Griežynėje 2016 bei 2018 metais.

Baruch Friedman – Sazbush ir Volodia Levitan Kadosh - Izraelis

izraelis 1

World music duetas iš Izraelio Baruch Friedman – Sazbush, vokalas ir Volodia Levitan Kadosh - Cretan lyra, vokalas. Jie jau yra viešėję Lietuvoje ir muzikavę su mūsų atlikėjais. Pirmasis jų koncertas festivalyje rugsėjo 9 d. vakare Mokytojų namų baltojoje salėje.

Instrumentinio folkoro grupė „Ratilai” - Lietuva

lietuva 1

Grupė „Ratilai” susikūrė 1996 m. VU ansamblio „Ratilio” instrumentinės grupės pagrindu. Per 24 savo gyvavimo metus surengė 2600 pasirodymų. 2016 metais grupė išleido kompaktinę plokštelę dvidešimtmečio proga. Repertuaras: lietuvių liaudies dainos, šokiai, instrumentinės melodijos: valsai, polkos, fokstrotai. Jų muzika nėra stilizuota. “Ratilai” tinka ne tik sceniniam atlikimui, dėl to renginių metu siekia įtraukti į programą visus norinčius. Naudojami instrumentai: smuikas, bandonija, basedlė, būgnas, žvangučiai, tarškynė, tamburinas, sekminių ragelis, kiti.
“Ratilai” stengiasi išlaikyti autentišką grojimo manierą, tačiau nevengia kūrybiškai interpretuoti. Kadangi “Ratilai” neturi vadovo, kiekvienas muzikantas įneša savitą grojimo manierą į bendrą darnią ir linksmą muziką. “Ratilai” dažnai dalyvauja LRT, LNK, kitų televizijų laidose, kai kurios jų yra tiesioginės. 2007 metais grupė dalyvavo Turkijos TV8 tiesioginėje laidoje.
“Ratilai” daug koncertuoja Lietuvoje bei užsienio šalyse. Įvairiomis progomis grojo oficialiuose priėmimuose Lietuvos Respublikos ambasadose Baltarusijoje, Belgijoje, Lenkijoje bei Turkijoje, taip pat žemės ūkio parodose Koventryje (Didžioji Britanija), Rygoje (Latvija). Taip pat dalyvavo įvairiuose koncertuose bei festivaliuose Vokietijoje, Austrijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, Estijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Turkijoje, JAV, Šveicarijoje, Airijoje, Australijoje, Kroatijoje.