LNKC logotipas

Dainų diena 2018
Etninės kultūros renginių apžvalga ir trumpi komentarai

Tebūnie šie metai kupini ieškojimų ir atradimų…
Nepavarkite savo darbuose, nepritrūkite idėjų, spėkite daug ką pamatyti, spėkite pajausti… 
Linkime kantrybės nebaigtiems darbams užbaigti, kūrybinio impulso naujiems pradėti….

Etninės kultūros renginių apžvalga ir trumpi komentarai

Sveikiname 2006 metų premijų laureatus:

●  Jono Basanavičiaus premijos laureatą etnologą prof. Libertą Klimką

Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos premijų laureatus:
už etninės kultūros puoselėjimą:

●  cimbolininką Joną Lechovicką iš Ignalinos r.

●  etnomuzikologę prof. Genovaitę Četkauskaitę iš Vilniaus

●  tautodailininką Adolfą Andriejų Valuckį  iš Kretingos r.

už aktyvią kūrybingą veiklą kultūros centre

●  Kretingos kultūros centro direktorę Konstanciją Macienę

Taip pat sveikiname dvi naujas etninės kultūros centrų vadoves:
■  Mildą Ričkutę -Vilniaus etninės veiklos centro vedėją
■  Rimą Jarušauskienę - Kauno tautinės kultūros centro direktorę
Linkime joms kūrybingo darbo, naujų, prasmingų idėjų bei jų įgyvendinimo.

              Šiame leidinyje Kultūros ministerijos Profesionalaus ir mėgėjų meno skyriaus specialistė Irena Seliukaitė, remdamasi 2005 m. Kultūros ministerijos surinktomis žiniomis (žr. lenteles), apžvelgia, kaip savivaldybės įgyvendina etninės kultūros plėtros valstybinę programą. Deja, Alytaus miestas, Pagėgių savivaldybė, Radviliškio, Tauragės rajonai nesugebėjo užpildyti anketų.

                 Taip pat rasite informaciją apie praėjusiais metais Lietuvos liaudies kultūros centro dvi įvykdytas naujas iniciatyvas. Kadangi Lietuvoje sparčiai mažėja vaikų folkloro ansamblių skaičius, Etninės kultūros skyrius kartu su Kauno tautinės kultūros centru ėmėsi iniciatyvos organizuoti respublikinį vaikų ir moksleivių –lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų- konkursą „Tramtatulis“.  34 miestų ir rajonų savivaldybės vietos konkursuose atrinko stipriausius atlikėjus į Kaune vykusį respublikinį konkursą. Jame dalyvavo apie 300 įvairaus amžiaus vaikų. Leidinyje rasite pirmojo “Tramtatulio” konkurso laureatus. Šiais metais taip pat rekomenduojame rengti vietinius “Tramtatulio” konkursus, o kitąmet vėl pakviesime į respublikinį konkursą. Renginio nuostatai – leidinyje „Etninės kultūros renginiai Lietuvoje“ 2004 spalis - 2005 sausis“ arba Lietuvos liaudies kultūros centro internetinėje svetainėje www.lfcc.lt.

             Antroji iniciatyva – 2005 metais Lietuvos liaudies kultūros centras, bendradarbiaudamas su apskričių administracijomis, vietos savivaldybėmis, Lietuvos tautodailininkų sąjungos skyriais, visose apskrityse organizavo regionines liaudies meno parodas, kuriose buvo atrinkti geriausi vaizdinės ir taikomosios dailės sričių liaudies meistrai. Laureatų (I –III vietos) sąrašus skelbiame leidinyje. Regioninėse parodose laimėję pirmąsias vietas  autoriai buvo pakviesti  į  respublikinę konkursinę liaudies meno parodą Vilniuje, kuri veiks iki sausio 15 d.

Laureatais tapo –

●   medžio drožėjas RIMAS ZINKEVIČIUS iš  Ukmergės r.

●   juostų audėja  ANTANINA DIDŽGALVIENĖ  Kauno

Jiems įteikti nominacijos simboliai “Aukso vainikai”

Tokios parodos bus rengiamos ir šiais metais. Patikslintus nuostatus atsiųsime vėliau.

              Jūsų patogumo dėlei spausdiname savivaldybių etninės kultūros specialisto, folkloro kolektyvo bei tautodailės būrelio / studijos / klubo vadovo veiklos apibūdinimą. (Šią medžiagą jau esate gavę anksčiau). Galbūt  jums pagelbės organizuojant tos srities veiklą, padės rengiant savivaldybės specialisto (atsižvelgiant į savivaldybės poreikius, specifiką, specialisto gebėjimus)  veiklos aprašymus.

             Nuo šiol mes išleisime du informacinius „Etninės kultūros renginiai Lietuvoje“ leidinius per metus. Parengti pirmojo pusmečio leidinį ir jums, ir mums sunkoka, nes prieš Naujuosius metus dar ne visų  kultūros įstaigų parengti planai, neaiškus finansavimas.  Bet vis dėlto jūs esate šaunuoliai, ir mes beveik visi (išskyrus Elektrėnų savivaldybę bei Alytaus miestą) spėjome laiku susitvarkyti. 

 Per šį pusmetį rengiama:

            7 konferencijos: Vilniuje, Šiauliuose, Marijampolėje, Jurbarke, Radviliškyje, Lietuvos liaudies buities muziejuje, Zanavykų muziejuje (Šakių r.)

         36 ekspedicijos. Vien Panevėžio kraštotyros muziejaus Etninės kultūros skyriaus specialistai šį pusmetį organizuoja per 10 ekspedicijų.

            Nemažas dėmesys skiriamas mokymuisi ir mokymui. Organizuojama apie 70 seminarų (apie 10 seminarų temų planuoja Vilniaus etninės veiklos centras),  įvairūs kursai, vykdomos 76 edukacinės programos.

          Organizuojama  16  stovyklų. 5 stovyklos rengiamos norintiems išmokti dainuoti ir groti - A. ir J. Juškų muziejus Vilkijoje (sutartinių), Zarasai (folkroko), Druskininkai (šeimų), Šiaulių miestas (vaikų folkloro), Lietuvos liaudies kultūros centras Aukštaitijos nacionaliniame parke (mokymosi groti dūdmaišiu ir cimbolais). Likusiose stovyklose bus galima mokytis liaudies meno, amatų.

            Kaip rodo gauta informacija, numatyta 159 parodos (126 - tautodailės , 33 – kitos). Daugelyje rajonų veiks ataskaitinės tautodailininkų parodos, o kai kurios Tautodailininkų sąjungos bendrijos (Šiauliai, Kelmė, Telšiai, Rokiškis, Vilnius) rengia regionines arba respublikines parodas. Dauguma parodų skiriama Lietuvos tautodailininkų sąjungos 40-mečiui.

              Pusmetis turtingas tradicinių  kalendorinių švenčių: Užgavėnės, Velykos, Sekminės, Joninės. Jas organizuoja  ir kultūros centrai, ir bibliotekos, ir muziejai.  Pageidautume, kad, organizuodami kalendorines šventes, kiek įmanoma remtumėtės savo vietine medžiaga, atgaivintumėte tai, kas būdinga būtent jūsų vietovei. Jeigu jūsų apylinkėse nebuvo populiarios Užgavėnės, tai ir nešvęskite jų, nemėgdžiokite žemaičių, o pasiklausinėkite vietinių senolių, kaip jie švęsdavo,  jie tai dar mena.

           Kaip visada gausu (23) regioninių, respublikinių instrumentinės muzikos renginių. Šį pusmetį tik 5 renginiai, kuriuose dalyvauja vien tradicinės kapelos. Iš tokių paminėtinos armonikininkų varžytuvės Širvintose, Aukštaitijos kapelų šventė Kaziuko armonika Rokiškyje, Sėlos muzikantų šventė Zarasuose, Panevėžio rajono armonikininkių šventė, Aleksiuko armonika Kupiškyje. Daugelyje regioninių, respublikinių instrumentinės muzikos renginių dalyvauja stilizuotos liaudiškos kapelos ir  tik kartais įjungiamos tradicinės instrumentinės grupės. Visiškai suprantama, nes tradicinių instrumentinių grupių Lietuvoje yra tik  šiek tiek daugiau kaip 20.  Lietuvos liaudies kultūros centras, norėdamas nors iš dalies  užpildyti šią spragą,  praėjusią vasarą Birštone rengė praktinius tradicinio muzikavimo instrumentais kursus, kuriuose dalyvavo …...  muzikantai. 2006 m. birželio mėnesį Aukštaitijos nacionaliniame parke  vyks mokymosi groti cimbolais ir dūdmaišiais kursai. Informuokite ansamblių vadovus, paraginkite juos ir kitus pageidaujančius išmokti groti.

                 Šiuo laikotarpiu organizuojama  30  rajoninių folkloro švenčių. Iš jų – 15 vaikų folkloro ir 15 tradicinių rajoninių folkloro renginių, kuriuose dalyvauja suaugusieji , o kai kur ir vaikai (Vilnius, Pakruojis, Švenčionys,   Raseiniai, Biržai, Kelmė, Prienai, Anykščiai, Molėtai, Marijampolė, Vilkaviškis, Druskininkai, Šalčininkai, Lazdijai, Zarasai). Tai skatina folkloro ansamblius ieškoti naujo repertuaro, kurti  naujas programas. Plungės rajone, Kuliuose, jau antri metai rengiamas Jonkelių festivalis, į kurį kviečiami ansambliai iš visų Lietuvos regionų, Kazlų Rūdoje – tradicinių šokių šventė Pasiutpolkė,  kadrylių folkloro šokių varžytuves Patrepsynė rengia Šiaulių kultūros centras, Vilniaus miestas - folkloro improvizacijų festivalį Atgimęs vanduo, Varėna – folkloro ir postfolkloro festivalį Atspindžiai.

                  Štai kaip pagal Jūsų pateiktą informaciją „atrodo“ etninės kultūros renginiai Lietuvoje 1997-2005 m. (be duomenų apie kalendorines šventes, kadangi jos  švenčiamos kiekvienoje savivaldybėje).

Etninės kultūros renginiai

Metai

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

Tarpt. folkloro festivaliai

7

11

15

7

9

10

10

11

16

Konferencijos

29

20

20

21

13

20

13

25

17

Ekspedicijos

53

33

26

32

29

52

78

64

40

Vaikų folkloro šventės

5

12

30

18

19

23

21

24

34

Instrumentinio folkloro šventės

24

35

23

31

40

39

43

45

43

Seminarai

29

48

108

100

112

120

109

226

158

Stovyklos

11

16

12

10

15

13

16

30

28

Parodos

234

222

244

249

286

325

363

409

272

Sveikiname jubiliejų švenčiančius:

 

100 - metį:
Prienų rajono Skriaudžių kultūros namų kanklininkų ansamblį Kanklės ir vadovę Onutę Patronaitienę

40 - metį:
Lietuvos tautodailininkų sąjugą
Lietuvos liaudies buities muziejų
Rokiško rajono kultūros centro folkloro ansamblį Saulala  ir vadoves: Ireną Aleksiejienę,  Alvyrą Krasauskienę

25 - metį:
Pakruojo rajono Linkuvos kultūros namų folkloro ansamblį Linkava ir vadovę Dangirūtą Šimkūnaitę

20 - metį:
Šiaulių miesto kultūros centro folkloro ansamblį Auda ir vadovus: Mykolą ir Birutę Žalneravičius

15 - metį:
Panevėžio rajono Miežiškių kultūros centro vaikų folkloro ansamblį Ringužis ir vadovę Audronę Kirsnienę

10 - metį:
Šakių rajono folkloro ansamblį Nova ir vadovus: Nijolę Černevičienę, Valdą Sinkevičių
Širvintų rajono Gelvonų kultūros namų folkloro ansamblį Savingė ir vadovę Dalią Garnienę

              Kaip ir kasmet, organizuosime respublikinį etninės kultūros centrų darbuotojų ir rajonų etninės kultūros metodininkų, nacionalinių, regioninių parkų etnografų (kultūrologų) seminarą. Susitiksime gegužės 3-5 d. Seminaro tema „Etninės kultūros aktualizavimas valstybės ir visuomenės pastangomis“. Jeigu turite aktualių klausimų, pageidavimų, lauksime pasiūlymų. Mes, organizatoriai, džiaugiamės gausiu dalyvavimu mūsų seminaruose, bet dar kartą primename mūsų pageidavimą, kad būtinai į juos atvyktų už etninės kultūros veiklą atsakingi. Dar kartą kviečiame ir tų savivaldybių specialistus, kurie nėra buvę nė viename seminare (Elektrėnai, Visaginas, Pagėgiai, Rietavas, Plungė, Vilniaus r., Raseiniai).

              Pagal nusistovėjusią tvarką pirmame metų numeryje spausdiname:
tarptautinių folkloro festivalių sąrašą. 2006 metais planuojama 12 (spausdiname jų datas, rengėjus, koordinates): 3 Vilniuje, 2 Širvintų r., Kernavėje, po 1 - Kaune, Klaipėdoje, Neringoje, Švenčionyse, Plungėje, Telšiuose, Varėnoje. (Iš jų 1 netradicinio folkloro, 1 vaikų, 1 eksperimentinės archeologijos, 1 rusų folkloro). Dauguma festivalių vyks nebe pirmą kartą ir turi nusistovėjusias tradicijas;

patikslintą etninės kultūros specialistų sąrašą. Jeigu jame pastebėsite netikslumų arba nurodyta ne visa informacija (faksai, telefonai, elektroniniai paštai, interneto svetainės), praneškite mums;

■ 2005-ųjų metų etninės kultūros leidinių (jų išleista 119) bibliografiją;

Lietuvos folkloro garso publikacijų, išleistų 2005 m. (43 vnt.), bibliografiją. Jeigu jūsų mieste ar rajone praėjusiais metais pasirodė naujų folkloro garso įrašų ir jie neįtraukti į šią bibliografiją, taip pat praneškite. Būtume dėkingi, jeigu rastumėte galimybę po vieną egzempliorių padovanoti Lietuvos liaudies kultūros centre kaupiamam Lietuvos folkloro fondui. Šiuo metu jame sukaupta 331 folkloro garso publikacija.

Etninės kultūros publikacijos 1997-2005 m.

Metai

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

EK leidiniai (knygos)

51

68

83

57

61

74

83

97

119

Folkloro garso publikacijos

Garsajuostės

19

25

16

12

5

15

1

4

0

Kompaktinės plokštelės

2

12

5

16

9

25

23

36

39

Elektroninės knygos

     

2

     

3

4

DVD (skaitmeninės plokštelės)

             

1

 

              Apie 2006-ųjų metų liepos - gruodžio mėnesiais vyksiančius renginius, aprašytus šiek tiek plačiau, informacijos raštu lauksime iki š. m. birželio 10 d. (būtų labai patogu, jeigu laikytumėtės įprastos knygelės formos ir  siųstumėte elektroniniu paštu).

Šį leidinį galite rasti ir internete.

Inga Kriščiūnienė
       Tel. (8 5) 61 25 94
 
Mūsų adresas:
Etninės kultūros skyrius
Lietuvos liaudies kultūros centras
Barboros Radvilaitės g. 8
LT- 01124 Vilnius