Žinomų šalies menotyrininkų komisija paskelbė 2018 m. respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ konkurso laureatus ir prizininkus. Iškilminga ceremonija vyko sausio 6-ąją, Trijų karalių dieną, Širvintų kultūros centre. Pasipuošti garbingiausiu Lietuvos tautodailės apdovanojimu – aukso vainiku – siekė net 27 senųjų amatų tradicijas tęsiantys kūrėjai.
„Visi jau įpratome džiaugtis susiklosčiusia simbolika ir vadinti karaliais geriausius praėjusių metų meistrus, per Tris karalius vainikuojamus auksuotais, gintaru inkrustuotais vainikais. Šiemet parodoje dalyvavo gausus būrys liaudies menininkų su tikrai stipriais darbais. Komisijai iš gausybės kūrybiškų ir lygiaverčių darbų buvo sunku atrinkti verčiausius. Laimėjo meniškiausius ir įdomiausiai tradiciją atspindinčius kūrinius pristatę meistrai. Tačiau ne tik trys iškiliausieji, bet ir likusieji per žingsnį kitą nuo aukščiausio apdovanojimo bus įnešę gražų ir ryškų indėlį į visų mūsų puoselėjamą tradicinės liaudies dailės lobyną“, – sakė konkurso organizatorė, komisijos narė dr. Teresė Jurkuvienė.
Geriausiais meistrais paskelbti ir aukso vainikais vainikuoti: skulptorius Valdas Bandza iš Kelmės, audėja Edita Dapšienė iš Šiaulių ir kryždirbys Antanas Viskantas iš Mažeikių.
Antroji vieta už vaizdinės liaudies dailės kūrinius skirta Eugenijui Baniui iš Karmėlavos, trečioji – Vytautui Jackūnui iš Pasvalio.
Antroji vieta taikomosios dailės srityje atiteko Ričardui Grekavičiui iš Kauno, trečioji – Rūtai Indrašiūtei iš Maksimonių kaimo (Varėnos r.).
Antrąją vietą už kryždirbystę pelnė Gintautas Akstinas iš Druskininkų, trečiąją – Andrius Bieliukas iš Kriūkų miestelio (Šakių r.).
Konkursinių parodų ciklu, Lietuvos nacionalinio kultūros centro sumanytu ir pradėtu 2005 m., siekiama išsaugoti vertingiausius tradicinės lietuvių liaudies dailės bruožus šiandienos kultūroje, paskatinti visų dailės šakų kūrėjus dažniau ieškoti įkvėpimo senosiose tradicijose, drąsiai, savaip jas interpretuoti ir kurti. Šis sumanymas davė gražių vaisių – Lietuvoje netrūksta talentingų meistrų, metai po metų pristatančių įspūdingas savo kūrinių kolekcijas. Tradiciniais raštais marginti audiniai, drožiniai, keramika, tautiniai drabužiai, kryždirbystės meistrų darbai liudija mūsų šalies išskirtinumą pasaulyje.
Valdas Bandza. Angelas | Edita Dapšienė. Juostos | Antanas Viskantas. Rūpintojėlis |