LNKC logotipas

Dainų diena 2018
Tradicija šiandien 2006 nuostatai

Kultūros skyriams 
Nacionaliniams ir regioniniams parkams  
 2006-11- 27  Nr. R1-339

DĖL KONKURSINĖS APŽIŪROS “TRADICIJA ŠIANDIEN” TĘSIMO

  Nuo 1999 m. pradėta rengti konkursine apžiūra „Tradicija šiandien“ (vykdė Kultūros ministerija, Lietuvos liaudies kultūros centras kartu su miestų, rajonų savivaldybių kultūros skyriais) siekiama skatinti miestų ir rajonų savivaldybes drauge su įvairiomis valstybinėmis ir visuomeninėmis institucijomis saugoti, palaikyti savo regiono, miesto ar miestelio tradicinių švenčių gyvybingumą, padėti geriau pažinti savo krašto tradicijų ypatumus, ieškoti įvairesnių renginių organizavimo formų.

  2004 m. gegužės 5-7 dienomis  vykusiame etninės kultūros centrų darbuotojų ir rajonų etninės kultūros metodininkų, nacionalinių, regioninių parkų etnografų seminare „Tradicijų perimamumas: uždaviniai ir jų sprendimo būdai“ buvo aptarti konkursinės apžiūros „Tradicija šiandien“ rezultatai ir nutarta ją tęsti, skatinant labiau tausoti dar gyvuojančias bendruomenės šventes, susibūrimus. Iš naujo skelbiamos konkursinės apžiūros „Tradicija šiandien“ pagrindiniai vertinimo kriterijai siejami su kultūrinio-istorinio paveldo apsauga – šiuo atveju bendruomenės pastangomis išsaugoti ir atgaivinti švenčių, darbo papročių unikalumą, specifiškumą, reliktiškumą. Bus atsižvelgiama, kaip šios tradicijos puoselėjamos ir perduodamos jaunesniajai kartai, taip pat į jų dokumentavimą: rašytinės, vaizdo, garso medžiagos sutvarkymą ir perdavimą archyviniam saugojimui. Taigi apžiūrai pateikti renginiai turėtų palaikyti dar gyvybingas tradicijas ir laiduoti natūralų jų funkcionavimą. Apžiūra pasitarnautų ir valstybinės ilgalaikės programos „Tradicinės kultūros vertybių registro sudarymas“ vykdymui, aktualizuotų gyvųjų vertybių paiešką.

  Kviečiame kultūrininkus aktyviai įsijungti į konkursinę apžiūrą „Tradicija šiandien“, paraginti seniūnus telkti kaimo ir miesto bendruomenę, nacionalinių ir regioninių parkų specialistus, draugijas, organizacijas ir pavienius entuziastus, kurie skatintų natūraliai besitęsiančias tradicines kultūrines apraiškas kaimuose ar miesteliuose, giminėje ar net šeimoje.

Direktorius   Saulius Liausa
N. Marcinkevičienė

  Patvirtinta
Lietuvos liaudies kultūros centro
Direktoriaus 2006 m. lapkričio 29 d.
  Įsakymu Nr. V-42

KONKURSINĖS APŽIŪROS „TRADICIJA ŠIANDIEN“
NUOSTATAI

I. TIKSLAI

  Skatinti miestų ir rajonų savivaldybes, nacionalinių ir regioninių parkų administracijas kartu su įvairiomis valstybinėmis ir visuomeninėmis institucijomis, taip pat pavienius entuziastus saugoti tradicinės kultūros paveldą ir palaikyti senųjų tradicinių švenčių gyvybingumą.

  Propaguoti kalendorines, bendruomenines šventes, muges, atlaidus ir kitokias tradicinės raiškos formas, jų regionines ypatybes.

  Siekti išsaugoti dar tebegyvuojančius vertingus ir unikalius tradicinės kultūros reiškinius.

II. ORGANIZATORIAI

  Konkursinę apžiūrą „Tradicija šiandien“ organizuoja ir vykdo Lietuvos liaudies kultūros centras kartu su miestų ir rajonų savivaldybių kultūros skyriais, nacionaliniais, regioniniais parkais.

III. LAIKAS IR TVARKA

  Apžiūra vyks 2007 m. sausio 1 d. – 2008 m. sausio 30d.

  Miestų ir rajonų kultūros skyriai, nacionaliniai ir regioniniai parkai, apsitarę su kitomis kultūros, švietimo ir visuomeninėmis institucijomis, pateikia paraiškas Lietuvos liaudies kultūros centro Papročių ir apeigų poskyriui (Barboros Radvilaitės g. 8, LT-01124 Vilnius; tel. (8 ~ 5) 261 29 39, faksas (8 ~ 5) 261 26 07, 212 40 33; iki 2007 m. vasario 15 dienos, nurodo numatyto kultūrinio renginio ar reiškinio datą, planą, trumpą apibūdinimą. Pavienio atvejo tikslią datą pranešti apžiūros organizatoriams prieš mėnesį iki renginio.

IV. VERTINIMAS

Vertinimo komisiją (9 narių) sudaro ir tvirtina Lietuvos liaudies kultūros centras (žiūr. priedą). Ji stebi renginius vietoje. Po mėnesio organizatoriai vertinimo komisijai pateikia tvarkingą renginio dokumentinę medžiagą (vaizdo, garso, rašytinę).

  Vertinant bus atsižvelgta į:
  – specifinių šventės, reiškinio žanro, stiliaus, formos išsaugojimą;
  – senųjų simbolių, liaudies papročių apeiginių momentų įprasminimą;
  – tradicijų tęstinumo ir ryšio su dabartimi darną;
  – bendruomenės gyvenimo ir pasilinksminimo tradicijų puoselėjimą, šventės dalyvių įtraukimą į vyksmą, jų aktyvumą;
  – įvykio išraiškos, vietos, laiko ir prasmės vienovę, apipavidalinimą.

V. APDOVANOJIMAS

  Vertinimo komisija konkursinės apžiūros rezultatus susumuos 2008 m. kovo mėnesį ir pakvies į seminarą renginiui aptarti.

  Geriausių švenčių, renginių organizatoriams ar įvykių (savaiminių tradicinės kultūros reiškinių) kuratoriams bus skiriamos piniginės premijos. Prizinis fondas 5000 Lt.

  Kiti pasižymėję renginio dalyviai bus apdovanoti Kultūros ministerijos diplomais.

  Kraštui būdingos, iki šiol tebevykstančios tradicinės šventės, sambūriai ir kiti reiškiniai bus siūlomi įtraukti į „Gyvųjų tradicinės kultūros vertybių sąrašą“.

 Priedas

VERTINIMO KOMISIJA

Pirmininkas
Libertas KLIMKA  – Profesorius, Etninės kultūros globos tarybos pirmininkas
Darius DAUKŠAS  – Lietuvos istorijos instituto    Etnologijos skyriaus jaunesnysis mokslo darbuotojas
Povilas KRIKŠČIŪNAS  – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto    Dainyno skyriaus mokslo darbuotojas
Nijolė MARCINKEVIČIENĖ – Lietuvos liaudies kultūros centro 
Papročių ir apeigų poskyrio vadovė
Irena SELIUKAITĖ  – Kultūros ministerijos Profesionalaus ir mėgėjų    meno skyriaus vedėja
Vida ŠATKAUSKIENĖ  – Lietuvos liaudies kultūros centro direktoriaus pavaduotoja,    Etninės kultūros skyriaus vedėja
Jūratė ŠEMETAITĖ  – Lietuvos liaudies kultūros centro     Muzikinio folkloro poskyrio vadovė
Juozas ŠORYS  – Žurnalo „Liaudies kultūra” vyr. redaktorius
Rūta ŽARSKIENĖ  – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto 
Dainyno skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja